Dedemin bakkalı özeti

Dedemin Bakkalı – Şermin Yaşar

Dedemin Bakkalı isimli kitabında yazar, dedesinin daha fazla para kazanabilmesi için ticari fikirlerini ortaya koymaya çalışan küçük kızdan bahseder. , dedesinin daha fazla para kazanabilmesi için bir hayli tecrübeye girer. Lakin her seferinde dedesinin öfkesi ile karşı karşıya kalır.

Dedemin Bakkalı

Dedesine daha fazla kazandırmak isterken aksine müşteri kaybettirmeye başlar. Bir gün yaşlı bir kadın bakkala gelerek ağrı kesici almak ister. Lakin bakkalda ağrı kesici kalmamıştır. Küçük kız o günden sonra haneden aldığı ilaçları müşterilere ağrı kesici olarak satar. Köy halkı artık ilaç için doktora gitmek yerine bakkala gelir. Doktor bu vaziyeti duyunca bakkalın yanına gelir.

Doktor Gelir

Bakkala gelen doktor ağrı kesici ister. Küçük kız ise gelenin doktor olduğunu bilmediği için ağrı kesici verir. Dedesi bu vaziyeti öğrendiğinde kız bakkaldaki işinden uzaklaştırılır. Evde sıkılan küçük kız değişik kuramlar oluşturarak dedesine ticari zekasını ispat eder.

Bir gün gazoz içerken neden bu gazozlara meyve katılmadığını merak eder. Dedesi gazozu beğense dahi bu fikri onaylamaz. Ancak yıllar sonra bu fikir patlama yapar ve herkes tarafından beğenilir.

Hacı Murat Özetini Oku

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir