Sefiller Roman Özeti

Sefiller – Victor Hugo

Kitabında, , fakir bir kasabalıdır. Bigün ailesi doyabilsin diye ekmek çalar ve kürek cezasına çarptırılır. Bir çok kere bu cezadan kaçmaya çalışsa da son 19 yılını hapiste geçirmiştir. Tahliye sonrası geçen 19 yıl onu topluma karşı kin ve nefret ile doldurur.

Perişan halde geldiği eski kasabasında meydana getirilen bir iyilik ile yaşamı değişmiş olur. Şimdi daha iyi ve erdem sahibi önde gelen hatta hayırseverliği ile malum birine dönüşmüştür. Kuzey Fransa’da yaşadıklarını ve geçmişini gizleyerek kendine yeni bir iş kurar ve bolca para kazanmaya başlar. İnsanların sevdiği biri haline gelen Jan, yeni nahiyesinde belediye başkanı dahi olur.

Sadece hesapta olmayan bir şey vardır. Dedektif Javert, Jan’dan şüphelenmekte ve hakkında olabildiğince belge ve bilgi toplamaktadır.
Jan Valjean için takip edildiği o korkunç günler başlar. Şansı yaver giden Jan’ın yerine isim benzerliğinden dolayı başka biri yakalanır ve dava kapanır. Jan ise kabahatluluk hissi ile daha çok baş edemez ve gidip her şeyi itiraf eder. Gene kürek cezasına çarptırılmıştır. Bu sefer birkaç yıllık aradan sonrasında hapisten kaçmayı başarır ve Cosette’yi de yanına alarak bir manastırda bahçıvanlık meydana getirmeye adım atar. Ancak aynı takip etmeler henüz sona ermemiştir.

Bir önceki yazımız olan Zencefil Adam - J.P. Donleavy başlıklı makalemizde adam, jp dontleavy ve zencefil adam hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir