Home > Roman > AKDENİZ ÖZETİ – PANAİT ISTRATİ

AKDENİZ ÖZETİ – PANAİT ISTRATİ

akdeniz özeti - panait istrati

Özeti, Adrien , yaşadığı hayattan bıkmış haldedir. Mihail isimli arkadaşının yanına gidip kazanmak ister ancak pasaportu yoktur. İstanbul’a doğru yola çıkan bir gemiye biner, bunun için her şeyi göze almıştır. Tüm geçmişi, yaşadıkları ardında kalmıştır. Gemide diğer yolcularla tanışır. Bunlardan biri de Musa’dır. Musa hayat hikayesini bir çırpıda anlatmıştır Adrien’e. Musa, Mısır’a gidecektir.

Akdeniz Panait İstrati - AKDENİZ ÖZETİ - PANAİT ISTRATİ

özeti

Musa Kızı’nı Aramaktadır.

Sebebi ise kızının bir adamla kaçmasıdır. Ve tek amacı vardır, kızını o adamın elinden kurtarmaktır. Kızının zengin biriyle kaçtığını ve gerçekten zengin olduğunu sanmaktadır Musa. Yolda birlikte vakit geçirir ve Adrien ile Musa dost olurlar. Gemi, sırasıyla Pire, İzmir derken İskenderiye’ye varmıştır. Adrien zengin olma fikrini bir süre erteleyerek Musa’nın kızını bulmasına yardım etmeye karar verir.

 

İskenderi’ye de Sara

İskenderiye’ye vardıklarında Sara’yı aramaya koyulurlar. Verilen adreslerin hiçbirinde Sara’yı bulamazlar. Son bir adres kalmıştır ancak orası da eskimiş, virane bir evdir. Oraya vardıklarında Sara’yı o evde sefalet içinde bulurlar. Sara, iflas ettiklerini söylese de buna ne Musa ne de Adrien inanmamıştır. Geri dönmek için paraları kalmamıştır. Bu yüzden biriktirmeleri gerekmektedir. Musa ve Adrien bir otelde çalışmaya başlarlar. Otelin badana işini almışlardır. Otel sahibi onları kandırmıştır. Boya bittikten sonra hak ettikleri paranın ancak dörtte birini ödemiştir. Bunlar olurken Sara sevgilisi Titel ile barışır. Titel yeni bir iş kuracaklarını söyleyerek herkesi kandırmayı başarır. Ortak olarakta Falconi isimli zengin bir iş adamıdır.

 

Titel Yalan Söylemektedir.

Adrien de Titel’e inanmıştır ve birlikte Kahire’ye gelmiştir. Amaçları Kahire’de bar açmaktır. Adrien Kahire’de arkadaşı Mihail’i buşlmuştur. Ancak Mihail’in soğuk ve ilgisiz tavırları Adrien’i çok üzmüştür. Mihail yaşlı bir kadınla beraberdir. Onunla evlenerek parasına konmak istemektedir. Adrien, Mihail’in planlarından hoşlanmaz. Titel’in yalan söylediği de bir süre sonra ortaya çıkmıştır. İş adamı diye karşılarına getirdiği kişi Sara’ya sahip olmak isteyen kötü niyetli birisidir. Sara bunları duyunca hasta olup yataklara düşmüştür. Adrien ve Musa’ya Beyrut’tan bir iş teklifi gelir ve birlikte Beyrut’a giderler.

 

Klein isimli Beyrut’lu zengin iş adamı onlara yardımcı olur. Gazir isimli Arap şehrindeki evlerin boyama ve süsleme işlerini yaparlar. Böylece hayal ettikleri çok parayı kazanabileceklerdir. Klein ne dediyse o çıkar ve çok iyi kazanırlar. Paralar Klein tarafından muhafaza edilmektedir. Babasının zengin olduğunu duyan Sara, Titel’le beraber yanlarına gelir. Ancak bu sefer de Klein onları dolandırır ve paraların büyük bir kısmını vermez. Sonrasında çevresinin geniş olmasını kullanarak Titel’i sınır dışı ettirir. Sara’yı ister ve onunla nişanlanır.

Musa memleketine dönmeye karar vermiştir. Musa’nın diğer kızı Jivel evlenme arifesindedir. Ancak ablasının kötü yola düştüğü dedikodusu çıkar ve nişan bozulur. Musa bu kadar olaya dayanamaz ve kahrından ölür.

Sara Tüm Güzelliğini Yitirmiştir.

Adrien 4-5 yıl sonra İskenderiye’de Sara’yı görür. Sara tüm güzelliğini yitirmiş, sefil bir şekilde tezgâhtarlık yapmaktadır. Adrien bir süredir Şam’dadır. Burada Simon isimli biriyle tanışmıştır. Beraber tabelacılık yapmaktadırlar. Çok iyi kazanmaktadırlar. Fakat Şam’da Shakespare ismini henüz kimse duymamıştır. Memleketi burnunda tütmektedir. 1908 yılında ancak ülkesine dönebilmiştir.

 

Mihail Ölüyor

Arkadaşı Mihail ile birlikte İbrail yakınlarında bir işe girerler. Biraz üçkâğıtçılık yapar ve iyi kazanırlar. Fakat Mihail’in hastalığı ilerlemiş ve bir gemi yolcuğu esnasında ölmüştür. Adrien en yakın arkadaşının ölümünden çok etkilenir ve dayanamaz. Bükreş’e gitmeye karar verir. Balkan savaşları dönemine denk gelmiştir. Siyasete atılmaya karar verir. Devrimci saflarda yer aldığı için tutuklanır ve özgürlük için tekrar Paris’e döner.

 

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

 

Leave a Reply