Home > Destan > Arzu ile Kamber Özeti

Arzu ile Kamber Özeti

arzu ile kamber

Arzu ile Kamber ’de konu bir hac yolculuğunda meydana gelen olayların özetlemesidir. Behram Ağa Hac yolculuğuna çıkarken Suriye topraklarında eşkıya baskınına uğrar. Eşkıyalar kervanda bulunan herkesi öldürürler. Bu baskından bir erkek çocuk sağ olarak kurtulur. Sağ olarak kurtulan bu erkek çocuk, çocukları olmayan bir aileye evlatlık olarak verilir. Aile çocuğa Kamber adını vermiştir.

Arzu Doğmuştur

Kamber’i evlatlık aldıktan sonra bir kızları daha olur. Arzu adını verdikleri bu kızlarını Kamber ile beraber büyütmeye başlarlar. Babası öldükten sonra Arzu ile Kamber arasında bir yakınlaşma başlamıştır. Ancak annesi Arzu’yu zengin bir tüccar ile evlendirmek istemektedir.

Kardeş Olmadıklarını Anlıyorlar
Büyüyen çocuklar kardeş olmadıklarını anlarlar ve birbirlerine karşı sevgi beslediklerini anlarlar. Evlenmek isteyen bu gençlere Arzu’nun annesi sürekli engel oluyordu.
Arzu’nun annesi Kamber’i zehirleyerek ortadan kaldırmak istemektedir. Ancak Arzu bunu anlar ve Kamber’i uyararak onu ölümden kurtarır.

Vali Bey Devreye Girdi

Vali Bey, Kamber’e acımış ve onun Arzu ile kavuşması için aracı olmak istemişti. Vali Bey düğüne müdahale edilerek iki aşığı birbirine kavuşturmak istemiş ancak Kamber buna karşı çıkarak nikâhın bozulmasını istememiştir. Kaderde yazan yazısını kabul edip ona göre hayat süreceğini söylemiştir.

Kamber Halk Ozan’ı Olur

Annesi başarılı olmuş ve O’nu zengin tüccar ile evlendirmeyi başarmıştır. Bu olaydan sonra Kamber “Bade” içip halk ozanı olmuştur. Köy kö, şehir şehir dolaşıp saz çalmaya başlamıştır.
Arzu annesine kızmış, bu yüzden kocasını da kendisine yaklaştırmamıştır. Zengin tüccar bunu dert edince kısa zaman sonra kederinden ölmüştür. Arzu memleketine dönmüş ve Kamber’i bulmuştur. İki âşık birbirlerine kavuşmuştur.

Karşılaşırlar

Arzu ile Kamber evlenmek için hazırlıklara başlamış ancak annesi yine karşı çıkmıştır. Onların kavuşmalarını istememektedir. Evlenmeleri yine mümkün olmamış ve ayrı kalmışlardır. Bir gün rastgele karşılaşan Arzu ile Kamber çok heyecanlandıkları için heyecandan bayılıp kalmışlardır.

Arzu ve Kamber Ölür

Anneleri yine devreye girmiştir. Kızını izleyen annesi onları ayırmaya çalışır ancak Arzu ile Kamber’in etrafını su kapladığı için onlara ulaşamaz. Arzu ile Kamber ölmüştür ve su onları kaplamıştır. Arzu’nun annesi cesetlerinin bile birlikte olmasını istemez ve ayırmaya çalışır ancak suyu geçemediği için bunu başaramaz. Tanrı’dan ölüm diler ve kendisi de ölerek genç aşıkların yanına düşer.

Gençler öldükten sonra göğüslerinden birer güvercin çıkarak gökyüzüne doğru yükselirler. Bu durum onların şehit olduğunu gösterir. Ve iki sevdalı yan yana orada can verip yatmışlardır.

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız. 

Satın almak için Tıklayınız. 

Leave a Reply