kaşağı kitap özeti

Kaşağı Özeti – Ömer SEYFETTİN

Özeti , kitabın içeriğinde olan bilgileri özetlemiş.

Hasan ve Ömer iki kardeş beraber bir çiftlik evinde (Gönen civarında olduğu tahmin edilen bir çiftlik evinde) beraber yaşamaktadırlar. Aile ile beraber kaldıkları bu çiftlik onlar için önemlidir. Babaları çok disiplinli bir adamdır, anneleri ise ara sıra İstanbul’a gidip gelen bir kadındır.

Seyis ve Hizmetçi

Dadaruh, çiftlikte seyislik görevinde bulunan yaşlı bir adamdır. Aynı zamanda çocukların dostudur. Çocuklar gün boyunca Dadaruh ile vakit geçirmektedirler. Evde ayrıca Pervin isminde bir hizmetçi kızda vardır. Evin temizliği, düzeni, yemeği, çamaşırı Pervin tarafından yapılmaktadır.

Dadaruh atları tımar ederken iki kardeş onu hayran hayran izlemektedir. Her sabah bu durum devam eder. Tımar işini kendileri de yapmak isterler ama her zaman seyisi karşılarında bulurlar.

Gizlice Ahıra Girer

Ömer bir gün kimse yokken kimsenin haberi olmadan ahıra girer. Bundan çok keyif almaktadır. Kaşağıyı arar ama bulamaz. Her yeri aramıştır ama kaşağıyı bulamamıştır.  En son Dadaruh’un odasına girer ve oraya bakar ancak yine bulamaz. Fakat oda da bir sandık gözüne ilişir. Sandığı açınca annesinin İstanbul’dan gönderdiği “fakfon kaşağıyı” görür.

Kaşağı Kırılır

Kaşağıyı alır ve doğruca atların yanına koşar. Ancak kaşağı yeni olduğu için dişleri henüz çok sivridir ve tımar ederken atlara battığı için atlar rahat durmaz. Bu duruma çok sinirlendiği için kaşağının dişlerini duvara sürterek köreltmek ister anca buda işe yaramaz. Çok öfkelenmiştir, kaşağıyı eline geçirdiği taşla kırıp su yalağına atar. Babası ahıra gidince kırılmış kaşağıyı yalakta bulur ve kimin yaptığını araştırmaya başlar. Ömer kardeşi Hasan’a iftira atarak kaşağıyı onun kırdığını söyler.

Hasan Ceza Alır

Babası, Hasan’a ceza vermiş ve onun ahıra girmesini yasaklar. Hasan ev hapsine girmiştir. Annesi İstanbul’dan geldikten sonra da cezası devam eder. Büyük oğlunun kardeşine iftira atacağına ihtimal vermez.

1 sene geçmiş ve annesi yine İstanbul’a gitmiştir. Hasan’ın cezası hala devam etmektedir. Hasan bir gün aniden hastalanır. “Kuşpalazı” denilen bir hastalığa tutulmuştur. Babası yatağın başucuna oturmuş ve oradan hiç ayrılmamaktadır. Hizmetçi Pervin, Hasan’ın abisine Hasan’ın öleceğini söyler. Bunu duyan abisi ağlamaya başlar.

Hasan Vefat Eder

Gece yatağa girer ama bir türlü uyuyamaz. Hasan’ın hayali sürekli gözünün önündedir. “İftiracı, İftiracı” diye karşısında ağlar. Gece yatağından kalkar ve Pervin’in yanına giderek onu uyandırır. Pervin’e babasının yanına gitmek istediğini ve ona önemli bir şey diyeceğini söyler. Pervin yarın söylersin der. Üzgün bir şekilde yatağına döner. Sabaha kadar uyumaz. Sabah erkenden Pervin’i uyandırır. Ancak Suçsuz kardeşi sabaha karşı o gece vefat etmiştir.

Bir önceki yazımız olan Beyaz Diş Özeti - Jack LONDON başlıklı makalemizde beyaz diş ve jack london hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir