Home > Roman > AKIN ÖZETİ – FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

AKIN ÖZETİ – FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

Akın Özeti - Faruk Nafiz Çamlıbel

Akın Özeti; Demir, Bumin ve Bayan kendi aralarında Hakan’ın çadırında konuşmaya başlamışlardı. Başbuğ olan babaları hakkında ve onun geleceği konusunda konuşmaktaydılar. Endişeli haldedirler. Babaları acı haberle gelebilir buda onları üzer. Hakanın cenaze haber gelebilirdi bu yüzdendi bu endişeli halleri.

akin kitap ozeti   faruk nafiz camlibel  207x300 - AKIN ÖZETİ - FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL

akın özeti

 

Susuzluk Baş Göstermiştir.

Ülkede susuzluk had safhadadır ve bundan dolayı zor durumdadır. Çünkü 12 yıldır kuraklıkla karşı karşıya kalmışlardır. Kuraklığın böyle devam etmesi töreye göre Hakanın kurban edilmesi anlamına gelmektedir. Halk bundan memnun değildir ve Hakanın günahının olmadığını düşünür. Ancak töre bunu emreder ve töre önünde boyunlar kıldan incedir.

 

İstemi Han’ın Kızı Suna

Suna ile İstemi Han ikinci bölümde konuşmaktadır. Suna ülkenin en güzel kızıdır ve babasını çok sevmektedir. İstemi Han sonunu bildiği için kızını bu sona hazırlamaktadır. Kendisinin devleti için feda edileceğini kızına söylemiştir. Ancak Suna buna karşı çıkmaktadır. Hakan eğer hakanlıktan vazgeçerse bu korktuğu için olduğu düşünülür diye söyler. Kızı ona da karşı çıkar. Hakanın üzüldüğü şey aslında kendi canı ve sevdiklerinden ayrılması değil devletinin durumudur.

 

Başbuğlar Geliyor

Denizin uzak olması halkı susuzluktan kırmıştır. Bu durum akın yapmalarına da engel olmaktadır. Bir süre sonra üç başbuğ gelirler hakanın yanına. Günbey, Batıbeyi ve Doğubeyi’dir bu başbuğlar. İstemi Han kendini gelecek habere alıştırmıştır fakat farklı bir durum ortaya çıkmıştır. Bekledikleri haber gelmez. Kurban edilecek kişi İstemi Han’ın kızı Suna’dır. İstemi Han ne kadar acı duysa da kızını vatanı için feda edeceğini söyler.

 

Suna Feda Edilecektir.

Halk tarafından çok sevilen Suna, azgın sularda kurban edilecektir. Her fırsatta halkına yardım eden Suna için alınan bu karara halk karşı çıkar. Bütün insanlar toplanmaya başlar. Deniz apar topar hakanın yanına gelir. Çünkü getirdiği haberler çok korkunçtur. Başbuğlar haindir. Onların baskısı sonucu Başbakıcı böyle bir karar almak zorunda kalmıştır. Amaçları hakanın kızını feda etmesini sağlama. Daha sonra kızının ölümüne dayanamayan hakan da öleceği için onun yerine geçmek.

 

Bu durum ortaya çıkınca üç başbuğ halk tarafından cezalandırılır. İstemi Han çok mutludur. Çünkü kızı kurban edilmemiştir. Ve çok sevdiği kızı Demir ile evlenecektir.

Olayların devamında üç başbuğ halk tarafından cezalandırılır. İstemi Han çok mutludur; çünkü kızı ile Demir evlenecektir.

 

FARUK NAFİZ ÇAMLIBEL KİMDİR?

1898 yılında İstanbul’da dünyaya gelene Faruk Nafiz, Cumhuriyet döneminin önde gelen şair ve yazarlarından birisidir. Tıp fakültesinde başladığı öğrenimini yarıda bırakarak öğretmenliğe başlamıştır. Yazarlık, öğretmenlik ve milletvekilliği gibi görevler icra etmiştir. 1973 yılında Akdeniz’de bir gemide kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Önceki şiirleri Aruz vezni olan Faruk Nafiz Çamlıbel, Hececilerin beş şairinden birisidir. Şiirlerini hece vezniyle kaleme almıştır. Romantik ve realist konuları bir arada kullanmak konusunda başarılıdır. Eserlerinde ağırlıklı olarak Anadolu ve Tarihi olaylara dikkat çekmiştir.

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Leave a Reply