Home > Roman > Açlık Özeti – KNUT HAMSUN

Açlık Özeti – KNUT HAMSUN

Açlık Özeti - Knut Hamsun

Açlık Özeti de, , yarı aç yarı tok kiralık tuttuğu bir odada sefil bir hayat sürmektedir. Çok fakir bir haldedir. Gazetede çıkan yazılarından aldığı paralarla karnını doyurmaktadır. Yazlar

aclik 203x300 - Açlık Özeti - KNUT HAMSUN

Açlık

ı park-bahçe nere bulursa orada kalmaktadır. Yazılarını kaldığı bu yerlerde yazmaktadır. Üstündeki eski elbiselerini çok aç kaldığı zamanlarda satarak karnını doyurmaktadır.

Ancak ideali olan iyi bir yazar olmak hedefinden asla vazgeçmemektedir. Sokaklar Andreas'ın yazarlığı için zengin malzemeler sunmaktadır. Tanımadığı bilmediği insanlar ile dost olarak onlar hakkında zihninde hayaller kurmaktadır. Bu yüzden hayal dünyası çok geniştir.

Yazma tutkusu zihninde bulunan hayaller ile gerçekleri birbirine karıştırmasına sebep olur.

 

Andreas İş Aramaktadır:

Andreas,İş aramaktadır ve bir çok yere iş başvurusunda bulunmuştur. Ancak hiçbir yer onu işe almak istemez. Aç kalmaya başlamıştır. Parası kalmadığı için kaldığı odasının kirasını da ödeyemez hale gelmiştir. Gururlu bir insan olduğu için bunu kimseye söyleyemez.

Bu sıkıntılı günlerinde gazetede çıkan bir yazısı yardımına koşmuştur. Yazısı karşılığında kendisine 10 kron ücret ödenecektir. Andreas bu durumdan çok mutlu olur ve kirasını gelen bu ile öder.

 

Parası Yine Tükenmiştir:

Andreas'ın rahat günleri erken bitmiştir. Parası tükenmiş ve açlık yine dayanılmaz hale gelmiştir. Sokaklarda soğuk ve açlık Andreas'ı perişan etmiştir. Bu durum zihnini etkilemiştir. Çeşitli hayaller görmeye başlamıştır.

Geceleri ahır bozması bir teneke imalat yerinde uyumaktadır ve gururundan kimseden yardım kabul etmemektedir. Açlıktan ne yapacağını şaşırmıştır. Gözlüğünü rehin vermek istemiş ancak almamıştır.

Yerde bulduğu bir kabuğu imdadına yetişir. Onu kemirip emmek zorunda kalmıştır. En son dilinin altına bir taş koyarak açlığını bastırmak istemiş ama olmamıştır. Tüm gururunu ayaklar altına alarak dilenmek istemiş ama onda da bişey elde edememiştir.

Açlıktan yürümeye mecali kalmamıştır. Tekrar emanetçiye gidip ceketinin dört düğmesini emanet vermek istemiş ancak adam yine almamıştır. Oradan ayrılırken eski bir dostunu görür.

Oda fakirdir ancak Andreas'ın bu durumuna acır ve ona bir miktar para verir. Böylece Andreas bir hafta karnı tok gezer.

 

Gazeteye Verdiği Yazılar:

 

Andreas gazeteye yazılar vermiştir, fakat bu yazılar üslubu çok sert bulunduğu için basılmamıştır. O yüzden açlık günleri tekrar baş göstermiştir. Sefalet artık kol gezmektedir. Açlık öyle bir boyuta ulaşmıştır ki parmağını ısırıp kanını emerek yaşamını devam ettirmeye çalışır. Bu kadar sıkıntıya rağmen yazmakta ve yazmaktan da asla geri kalmamaktadır.

 

Kıza Aşık Olur:

Yazıları yazdığı mumu bitmiştir. Bakkaldan ödünç mum istemeye gittiğinde orada bir kızla karşılaşır. Bakkal, paranın üstünü Andreas'ın zannederek ona vermiştir. Andreas çok aç olduğu için ses çıkarmaz. Hemen bir lokantaya giderek karnını doyurmak istese de uzun süre aç kaldığı için yediklerini dışarı çıkarır.

Bakkalda gördüğü kızla yolda karşılaşmış ve uzun uzun sohbet etmiştir. Andreas kıza aşık olmuştur. Ancak bir sorun vardır. Kızın hayal mi gerçek mi olduğundan tam emin olamamıştır. Böyle düşünerek giderken yolda bir kaza geçirir ve ayakları ezilir.

Açlık Özeti

Kasaptan Kemik İster:

Açlıktan ne yapacağını bilemeyen Andreas, bir kasaba giderek köpekleri için kemik ister ve aldığı kemikleri kemirerek açlığını gidermeye çalışır. Yolda onun bu halini görüp acıyan bir komutan ona para verir. Böylece açlıktan ve bunun sonunda ölmekten kurtulmuş olur. Bu parayla bir süre karnını doyurur.

İngiltere'ye Yolculuk:

Artık açlık son safhaya gelmiştir ve Andreas'ın yazacak mecali kalmamıştır. Pansiyondan da parayı ödemediği için kovulmuştur. Kendini bir akşam kapının dışında bulmuştur. Bu duruma daha fazla dayanamaz.

Rıhtıma inmiş ve ingiltere'ye gitmek üzere olan bir gemiye tayfa olarak kayıt olmuştur. İngiltere'ye doğru giderken hayallerini de geride bırakmıştır.

Diğer Roman özetlerini okuyunuz. Tıklayınız

Leave a Reply