Home > Roman > BİR KADIN DÜŞMANI ÖZETİ – REŞAT NURİ GÜNTEKİN

BİR KADIN DÜŞMANI ÖZETİ – REŞAT NURİ GÜNTEKİN

Bir kadın Düşmanı

Bir kadın düşmanı isimli eserinde Reşar Nuri Güntekin, İskender’in evliliğini ve bunun sonucunda yaşadıklarını kaleme almaktadır.

İlk Evliliği

Romanda geçen iskender karakteri, ilk evliliğinde yaşadığı kötü durumları ve başından geçen olumsuz olayları anlatmaktadır. Bu yüzden İskender tüm kadınlara kötü ve önyargılı bakmaktadır. İskender’e göre kadınların tamamı değersizdir.

İskender’in Evlilik ile İlgili Düşünceleri

İskender’in yaşadığı hayat ve başından geçenler romanda bahsi geçen konulardır. Babasının mesleği dolayısıyla şehir şehir gezmiştir. Bu yüzden nerdeyse her okulu başka şehirde okumuştur. İskender İlk öğrenimini Ankara’da yapmışken, orta öğreniminde Amasya ve Niğde’de eğitim görmüştür.
Babasının mesleği dolayısıyla şehir şehir dolaşmış olan İskender, gittiği yerlerde çeşitli insanlarla da tanışmıştır. Eğitim-Öğretim döneminde sakin ve sessiz bir yapıya sahip olan İskender, askere gidip gelmiş ve Zeynep isimli bir kızla tanışmıştır. Ne olduysa bundan sonra olmuş ve sakin olan İskender sert, sinirli ve gergin bir tip haline gelmiştir. Bunun sebebi ise kadınla yaşadıkları ve genellikle gergin oldukları olayların tamamıdır.

Aldatılma

İlk başlarda mutlu ve huzurlu bir ilişki yaşayan Zeynep ve İskender, daha sonraları ise Zeynep’in yaptıkları yüzünden iş değişime uğruyor. Zeynep, İskender’i başka bir genç olan Mesut’la aldatır. Eve geç gelmeye başlayan Zeynep , İskender’e karşı ilgisiz ve alakasız davranmaya başlar. İlgi ve alaka gösterilmemeye başlayan İskender, iyice gergin ve asabi bir hal almaya başlar. Bu durumu kabul edemez ve belli bir süre sonra da boşanma ile son bulur.

Kadınlara karşı Fobi

İskender bu olaydan sonra kadınlara kaşı soğur ve onlardan nefret etmeye başlar. Hatta bu nefret artık düşmanlık seviyesine ulaşmıştır.
Çünkü tüm kadınları Zeynep gibi görmeye ve onlarında aynı şekilde olduğunu düşünmeye başlar. Hiç bir kadına güvenmemektedir artık. Kendi kendine bir söz vermiştir. Hiç bir kadın sevmeyecektir.

Başka Bir İşe Başlaması

İskender’in iş hayatı da değişkenlik gösterir ve başka bir yerde çalışmaya başlar. Ancak verdiği söz geçersiz olmaya başlar. Çünkü yan masada genç, güzel ve çekici bir kadın vardır.
Bu yeni kadına karşı bişeyler hissetmeye başlar ancak geçmiş deneyimlerinden dolayı kendi kendini sürekli engeller.
Güzel kadına soğuk davranır hatta bazı zamanlar terslenmeye başlar. Ancak yaptığı bu davranışların tamamı isteksiz olarak, eski yaşantısından kaynaklanmaktadır.
Beyninde tehlikeli düşünceler gezmektedir. Ve bu düşünceler onu bir kadın düşmanı haline getirirler. Hatta o kadar ileri gider ki, Kadınlar ona göre gereksiz varlıklardır diye düşünmeye başlar.

Yan masada çalışan güzel kızın isminin Belgin olduğunu öğrenir. Belgin ona aşık olmuştur ancak yaptığı şeylere bir anlam veremez.
İskender Belgin’e çok sert davranmaya devam eder. Ancak zamanla içinden gelen duygulara karşı koyamaz ve Belgin’e duygularını açar.

Belgin de İskender’e karşı boş olmadığı için karşılık verir ve daha sonra bu birliktelik evlilik ile son bulur.

 

Diğer Roman Özetleri İçin Tıklayınız

Kitap Satın Almak İçin Tıklayınız

Leave a Reply