Home > Roman > Sefiller Özeti – Victor Hugo

Sefiller Özeti – Victor Hugo

Sefiller Kitap Özeti

Jan Valjean fakir bir köylü olarak hayatını sürdürmektedir. Bir gün ailesi için bir ekmek çalar ve yakalanarak cezalandırılır. Cezası ise Kürek cezasıdır. Ancak kürek cezasını kabul etmez ve sürekli kaçmaya teşebbüs eder. Ve her defasında yakalanır. Bu yüzden de cezası uzar. Ancak on dokuz yıl sonra hapisten tahliye olur.

sefiller 227x300 - Sefiller Özeti - Victor Hugo

Sefiller – Victor Hugo

Rahip, Jan Valjean’a Yardım Ediyor

 

Bu kadar süre hapiste yatan ve türlü işkencelere maruz kalan Jan Valjean, tüm inançlarını yitirmiştir ve öfke / kin dolu bir insan haline gelir.
Kasaba Rahibi durumuna acıyarak Jan’ı evine alır. Ancak Jan Valjean rahibin evindeki gümüş takımları çalarak ortadan kaybolur.
Ancak kısa sürede yakalanır. Rahip ise şikayetçi olmaz. Üstüne üstlük Birde Jan Valjeana gümüş bir şamdanlık hediye eder. Bunları satmasını ve bir iş kurmasını ister.

Valjean iyi Bir İnsan

Valjean iyi bir insan olmuştur artık . Hayata yeniden başlamış, umut dolu insan haline gelmiştir. İyi bir vatandaş olmuş ve adını da Madlen olarak değiştirmiştir. Kuzey Fransa’da mücevher imalatı ile uğraşmaya başlamıştır. Zengin biri haline gelir. Ancak geçmişini gizler, kimseye bahsetmez. Fanten adında bir kadına ve kızına sahip çıkarak yardım etmiştir.

Belediye Başkanlığı Dönemi

Valjean belediye başkanlığına kadar yükselmiştir. Ancak geçmişini hala kimse bilmez. Javert isimli bir dedektif hayatını araştırır ve hırsızlık olayına ulaşır.

Yeniden Kürek Cezası Dönemi

İsim benzerliğinden dolayı başka bir Jan Valjean tutuklanmış ve hapse atılmıştır. Aslında mesele böylece kapanmıştır ancak Jan bunu kabullenemez ve gidip teslim olur. Tekrar kürek cezasına çarptırılır. Bir kaç yıl geçtikten sonra tekrar kaçar ve daha önce biriktirdiği paralar ile beraber evlat edindiği Cosette’yi de alarak bir manastıra gider. Burada bahçıvan olur. Cosette ise rahibe okuluna gider. Büyüyen cosette çok güzel bir kız olmuştur. Cosette Napolyon’un ordusunda subaylık yapmış Mairus’a gönlünü kaptırmıştır.

Sosyalistlerin 1832 yılında isyan etmesiyle beraber Mairus’ta onların safında yerini alır. Jan Valjean’da halkın yanında yer almaktadır ve Dedektif Javert ile tekrar karşı karşıya gelmişlerdir.

Jan Valjean Javert’in hayatını bağışlar.Yaralı haldeki Mairus’u da Valjean kurtarmıştır. ikisini de yakalayan dedektif Javert serbest bırakır. Ancak sonradan görevini yerine getiremediğini düşünerek intihar eder.

Cosette ve Mairus Evleniyorlar

Jan Valjean, Mairus’u o durumdan kurtardıktan sonra Cosette’nin bir kürek mahkumunun kızı olduğunu bilmemesi için ortadan kaybolur. Ancak Mairus bunu öğrenmiştir. Cosette ile evlenen Mairus, Jan Valjean’ı bulurlar ancak son demlerini yaşadığını yaşadığını görürler. Yine de yanında olarak ona destek olurlar.

Tüm romanlara ulaşmak için Tıklayınız
Satın almak için Tıklayınız.

You may also like
DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU
DOKUZUNCU HARİCİYE KOĞUŞU – Roman Özeti
Sefiller Kitap Özeti
Sefiller Kitap Özeti – Victor Hugo

Leave a Reply