Home > Roman > Sefiller Kitap Özeti – Victor Hugo

Sefiller Kitap Özeti – Victor Hugo

Sefiller Kitap Özeti

Sefiller Kitap Özeti Kitabında, Jan Valjean, fakir bir kasabalıdır. Bigün ailesi doyabilsin diye ekmek çalar ve kürek cezasına çarptırılır. Bir çok kere bu cezadan kaçmaya çalışsa da son 19 yılını hapiste geçirmiştir. Tahliye sonrası geçen 19 yıl onu topluma karşı kin ve nefret ile doldurur.

Sefiller Kitap Özeti

Perişan halde geldiği eski kasabasında meydana getirilen bir iyilik ile yaşamı değişmiş olur. Şimdi daha iyi ve erdem sahibi önde gelen hatta hayırseverliği ile malum birine dönüşmüştür. Kuzey Fransa’da yaşadıklarını ve geçmişini gizleyerek kendine yeni bir iş kurar ve bolca para kazanmaya başlar. İnsanların sevdiği biri haline gelen Jan, yeni nahiyesinde belediye başkanı dahi olur.

Sadece hesapta olmayan bir şey vardır. Dedektif Javert, Jan’dan şüphelenmekte ve hakkında olabildiğince belge ve bilgi toplamaktadır.

Sefiller Kitap Özeti


Jan Valjean için takip edildiği o korkunç günler başlar. Şansı yaver giden Jan’ın yerine isim benzerliğinden dolayı başka biri yakalanır ve dava kapanır.

Jan ise kabahatlılık hissi ile daha çok baş edemez ve gidip her şeyi itiraf eder. Gene kürek cezasına çarptırılmıştır.

Sefiller Kitap Özeti

Bu sefer birkaç yıllık aradan sonrasında hapisten kaçmayı başarır ve Cosette’yi de yanına alarak bir manastırda bahçıvanlık meydana getirmeye adım atar. Ancak aynı takip etmeler henüz sona ermemiştir.

You may also like
Sefiller Kitap Özeti
Sefiller Özeti – Victor Hugo

Leave a Reply