Home > Roman > Çalıkuşu- Reşat Nuri GÜNTEKİN

Çalıkuşu- Reşat Nuri GÜNTEKİN

Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu, başka bir deyişle Feride anne ve babası can verdikten sonra teyzesinin yanına yerleşmiş ve orada uzun yıllar yaşamıştır. Akrabaları ile iyi geçinen ve sevilen Feride, ailesinde yalnızca Besime teyzesinin erkek çocuğu Kamran’a karşı bazı duygular beslemektedir ve bu vaziyeti uzu yıllar kabul etmemektedir. Bir gün Kamran ile aralarında bir yakınlaşma geçer ve aralarında ihtiraslı bir aşk başlar. Kamran ise daha uçarı dönemin çapkınlarından biri olan oldukça yakışıklı ve genç bir hekimdir. Çalıkuşu kitap özeti Feride okul senelerinde oldukça hareketli ve cesaretli bir kızdır. Düşüncelerini hemen ifade eder ve çok az şeyden çekinirdi. Ağaçlara tırmanarak dallarında kuş seslerini dinleyip düşünmeyi seven Feride arkadaşları ve öğretmenleri tarafından “çalıkuşu” lakabını almıştır.

Feride ve Kamran’ın Kavgaları

Feride ve Kamran hiç geçinemez çoklukla dövüş ederlerdi. Kamran asla Feride’nin büyüdüğünü ve bir genç kız olduğunu kabul etmemiş ona bir çocuk gibi davranmıştır. Bu vaziyete içten içe sinirlenen Feride, Kamran’a karşı hep hırçın olmuş ve hiç geçinememişlerdir. Feride okulda arkadaşalar kendi sevgililerini anlatırken onlardan geride kalmamak için Kamran’ı sevgilisi olarak anlatmaya başlamış ve bu yalanı uzun bir müddet devam ettirmek zorunda kalmıştır. 

Çalıkuşu kitap özeti 

Bir yaz Feride diğer teyzesine Tekirdağ’a gider. Orada Feride’nin çok sevdiği ve ailede sözünü tek dinlediği teyzesinin kızı Müjgan vardır. Bir gün Feride Müjgan’a Kamran konusunda söylediği yalanı anlatır ve Müjgan Feride’nin Kamran’ı sevdiğini anlar ve sık sık Feride’nin ağzından Kamran ile alakalı düşünceleri almaktadır. O sıralarda Kamran’da Tekirdağ’a gelir ve Feride ile salıncakta sallanırken Feride’ye izdivaç etme önerisi eder ve nişanlanırlar. Feride Müjgan ablasının düşündüğü gibi Kamran’ı harbiden çok seviyordur.

İstanbul’a döndükten kısa bir süre sonra Kamran memuriyetini bitirmek için Avrupa’ya gider ve tam dört sene orada kalır. İkisi için de vakit hızla akıp geçmiş ve Kamran tekrar İstanbul’a dönmüştür. 

Çalıkuşu kitap özeti

Ancak düğünlerine üç gün kala kara çarşaflı bir kadının Feride’nin yolunu keserek Kamran’ın Avrupa’da başka bir kadın ile ilişki yaşadığını söyler ve Feride’ye Kamran’ın yazdığı mektubu gösterir. Bu vaziyete çok sinirlenen Feride hemen hanesi ayrılarak Anadolu’ya kendi hayatını kurmaya gider. Feride uzun bir müddet annesinin dadısı olan Gülmisal Kalfanın evinde kalır daha sonra da tayini Bursa’ya çıkar.

Okul Müdürünün İşgüzarlığı

Orda okul müdürünün perişan Feride’yi kandırmasıyla yolu dahi olmayan bir köye muallime olarak gönderir ve

Feride’nin

Uzun vakit zorluklarla sürecek hayatı başlamıştır.

 

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

You may also like
akşam güneşi özet
Akşam Güneşi – Reşat Nuri GÜNTEKİN
Acımak Roman Özeti
Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Leave a Reply