Home > Roman > Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Acımak Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Acımak Roman Özeti

Acımak Roman Özeti Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınmış bir roman özelliğine sahiptir.

Acımak Roman Özeti

Zehra Karakteri

Zehra isminde bir öğretmen çok merhametsiz bir karaktere sahiptir. Bunun sebebi küçüklüğünde yaşadıklarıydı. Yaşadıkları hayatında merhametsiz biri olmasına sebep olmuştu. Babasına karşı bile çok merhamet göstermeyen ve soğuk bir kişilikti.
Bu merhametsizliği hayatında da etkili olmuştu. Bu yüzden midir, başka sebeple midir bilinmez ama Talebelerine her vakit kötü davranıyordu.

acımak 205x300 - Acımak Roman Özeti - Reşat Nuri Güntekin

Acımak roman özeti

Babasının Hastalığı

Bir gün babasının çok hasta olduğunu haberi gelmişti. Ancak Zehra babasının görmeye gitmek istemez çünkü babasını sevmemektedir. Babası ise son bir kere görmeyi çok istediği için maarif müdürünün ikna etmesiyle gitmeyi kabul eder.


Babasının evine gitmeyi kabul eder ancak babasının sağ olmasına yetişemez. Babası son nefesini vermiştir. Ancak hiçbir şekilde babasının öldüğüne üzülmüyordu. Bu kadar rahat tavırlı olmasına ve üzülmemesini hane şaşkınlıkla izlemiş ve tepki göstermişti.

Babasını yanına gitmeden başka bir odaya geçti. Odada bulunan sandıktan babasının anı defterini buldu. Bu anı defterini okudukça babasına haksızlık ettiğini anlamaya başladı.

Babasının anı defterini okudukça gerçekleri görmeye başlamıştır.

Acımak Roman Özeti

Anı Defterinde ki Gerçekler

Mürşit Efendi dürüst, çalışkan biridir ve Anadolu’da değişik yerlerde memurluk ve kaymakamlık yapmıştır. Reşadiye Kaymakamı iken toprak ağaları ile ters düşer ve o günden sonra hayatı sürgünlerle zindan edilir. Mürşit beyin başı dertten kurtulmaz.

Yıllar sonra ölen bir arkadaşının kızı olan Müşerref hanım çıkar ve onu beğenir, evlenirler. Ancak Kayınvalidesi maddiyata ve şatafata çok düşkün bir kadındır. Mürşit bey onları memnun etmek için borç batağına girer ve İstanbul’a taşınır. Tabi işini kaybetmiştir ve artık işsizdir.
Baldızı da annesinin aşırı istekleri ve kışkırtmaları sonucu kötü yola düşer ve daha sonra kocası tarafından öldürülür.

Kötü Kayınvalide

Kayınvalidesi ve karısının aşırı istekleri sonucu rüşvete bulaşır, hırsızlık yapar. iki kızı olur ancak kayınvalidesi kızlarını da ona karşı doldurur. Sürekli Mürşit Bey’i kötüler.

Mürşit bey hırsızlık ve rüşvet aldığı için yakalanır ve 5 yıl hapis cezası alır. O hapisteyken karısı Müşerref hanım zengin biriyle ilişki kurar. Mürşit bey hapisten çıkınca bunu anlar ve onu boşamaya karar verir. Ancak kızlarının durumundan dolayı bundan vazgeçer.
Kızları Mürşit beyden nefret etmektedirler. Kızlardan birisi veremden ölürken Zehra ise Mürşit beyin milletvekili olan arkadaşı tarafından okutulur ve öğretmen olması sağlanır.

Babasının hatıra defterini okudukça gerçekleri görmeye başlar. Annesinin gerçek yüzünü, Anneannesinin gerçek yüzünü görür.

Ve Gerçekleri Öğrenir

Acıma duygusu olmayan öğretmen babasının geçmişte bulunduğu vaziyete acımaya başlamıştı. Annesinin babasına karşı haksızlık yaptığını anladı. Büyük bir kederle odadan çıkarak babasının bulunduğu odaya gider. Ve onun yüzüne örtülü olan çarşafı kaldırarak babasını öper. Babasının başında saatlerce ağlar ağlar. Çünkü ona yıllarca haksızlık etmiştir ve şimdi gerçekleri öğrenmiştir.

Daha sonra öğretmen okuluna geri döner ve bir müddet sonra orada izdivaç eder.

KitapAdresi

Acımak Roman Özeti, Detaylı olarak tıklayınız.

You may also like
akşam güneşi özet
Akşam Güneşi – Reşat Nuri GÜNTEKİN
Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin
Çalıkuşu- Reşat Nuri GÜNTEKİN

Leave a Reply