Home > Roman > ACI TÜTÜN – NECATİ CUMALI

ACI TÜTÜN – NECATİ CUMALI

Acı Tütün Romanı

İzmir'in şirin ilçesi 'da geçmektedir. Tarihler 1952 yılını göstermektedir.

Urla halkı bu sene çok ümitlenmiş ve tütün ücretlerinin bu sene yüksek olacağını ummuşlardı. Ferit'te umutlanmış ve Binnaz ile evlenmek için gerekli olan parayı tütünlerden gelecek parayla karşılayacağına inanmıştı. Böylece gösterişli bir düğünle Binnaz'a kavuşacaktı.

Tütün ambarlarda beklerken, köylülerde olan biteni anlamak için kahvelerde dumanaltı halde bekliyorlardı. Beklerken eski bir radyodan haberleri dinliyor ve kendileri için gelecek olumlu bir habere kulak kesiliyorlardı.

Hatta kendi aralarında tütün taban fiyatı belirlemiş ve onun üzerinde sevinç halleri seziliyordu.

Yaşlılar ise bir köşede güneşleniyor hem de gençlerin bu hallerini gördükçe üzülüyorlardı.

Tütün Borsası

Piyasaların açılmasına az bir zaman kalmıştı ve kasabaya eksperler gelmişlerdi. Onların gelişi ile Urla'da bir hareketlilik başlamıştı. Kasaba'daki doktorda tütün işine girmişti. Çünkü karısı çok paragöz olmuş ve karısına yetiştiremiyordu. O yüzden karısından gizlice para biriktiriyordu.

 

Artık herkes piyasanın açıklanmasını bekliyordu ve çok gergindi. En ufak sözlerde birbirlerinin kalbini kıracak seviyeye gelmişlerdi.

Tütün piyasası hizmete girer ancak Tekel üreticiye düşük ücret verir. Beklenenin yarısı bir fiyat verilir. Halkta büyük bir sessizlik ve sonrasında uğultu kopmuştu. Halk topluca ayaklanmış ve tütünü satmamaya karar vermişti.  

Kasabada ciddi bir direniş oluşmuştu. Ancak bu örgütlü olmadığı için belli bir zaman sonra teker teker satışlar başladı. VE halk tütünlerini ucuza satmak zorunda kaldılar.

Ve akılları başlarına gelmiş, örgütlü hale gelmek için çalışma yapmaya başlamışlardı. Böylece alıcılarla masaya oturup pazarlık yapabileceklerdi.

 

Demokrat Parti İktidarı

Demokrat Parti iktidara gelince tüccarlardan gördüğü destekten dolayı tüccarları desteklemektedir. Urla'daki tütün üreticileri fiyat çok düşük olduğu için tütünlerini satmak istemezler ancak daha fazla dayanamazlar.

Arabacı

İster istemez ürettikleri tütünlerini tüccarlara satmak zorunda kalırlar. Sadece Arabacı Yusuf sözünün arkasında durur ve tütünlerini düşük fiyata satmamakta direnir.

 

Cumhuriyet Alanı

Tüccarların tütünlerini yok fiyata almak istemelerine karşılık tütünlerini doldurduğu arabasıyla “Cumhuriyet Alanı'na” gelir ve herkesin gözü önünde yakar.

 

Sömürü Düzeni

Roman o bölgede tüccarların yıllarca sürdürdüğü sömürü düzenine karşı bir başkaldırışı anlatmaktadır.

 

Roman Üçlemesi

Üçlemeler olarak bilinen , “Tütün Zamanı Üçlemesi” olarak bilinen kitaplardan biridir. Ege Bölgesinde yaşamda ki olayları anlatan gerçek bir romandır.

 

Tütün Zamanı, Yağmurlar ve Topraklar ve Acı Tütün romanları Tütün Zamanı Üçlemesinin kitaplarındandır.

Diğer Roman özetlerimizi de inceleyin.

Satın Almak için Kitapadresi.

Leave a Reply