Home > Roman > ANKARA EKSPRESİ – ESAT MAHMUT KARAKURT

ANKARA EKSPRESİ – ESAT MAHMUT KARAKURT

Ankara Ekspresi

ANKARA EKSPRESİ – ESAT MAHMUT KARAKURT

Binbaşı Seyfi Türk Ordu’sunda korkusuz, cesur bir istihbarat subayıydı. Binbaşı Seyfi ile Alman ajanları arasında İstanbul-Ankara arasında meydana gelen bir casusluk hikayesiydi bu.


Almanya kendisini güçlü olarak gördüğü için Türkiye’yi de istila ederek nüfuz alanını genişletmek istiyordu. Bu yüzden en gözde ajanlarından olan Frolein Hilda’nın da bulunduğu bir ekiple İstanbul’a gelmişlerdi. Yapılacak operasyonun başlama şifresi olarak “Ankara Ekspresi” olarak karar verilmişti.

Binbaşı Seyfi’nin görevi ise Alman ajanlarının dolayısıyla Alman devletinin faaliyetlerini durdurmaktır. Alman hastanesinde Hilda ile Binbaşı Seyfi karşılaşmışlardır. Hastanenin bir cephaneliğe dönüştürüldüğü istihbaratı alındığı için Seyfi doğum yapan bir kadınla hastaneye gelmiş ve yerleşmiştir. Hilda’nın hastanedeki görevi ise kadın doğum uzmanlığıdır.

Seyfi Çevresinde Nasıl Bilinirdi?

ankara ekspresi - ANKARA EKSPRESİ - ESAT MAHMUT KARAKURT

Seyfi çevresinde havalimanı inşaat işleriyle uğraşan bir işadamı/müteahhit olarak tanınmaktadır ve bu sayede bir çok ingilizi de tanımaktadır.

Alman istihbaratı Seyfi’nin istihbaratçı olduğunu düşünüyor ve bunu teyit etmesi içinde Hilda’yı görevlendiriyordu.
Ankara Palas Otel’de Binbaşı Seyfi ile Hilda’yı Alman istihbarat albayı buluşturur. Hastanede gördüğü kişinin Seyfi olduğunu gören Hilda albayın söylediklerini hatırlar.

Almanlar bu arada boş durmayacak ve kendi yetiştirdikleri ajanlarını Türkiye’ye sokmaya çalışacaklardı. Seyfi bunu durdurmak için aldığı istihbaratı değerlendirir ve Karadeniz’de durdurduğu bir alman şilebinde Alman askerleri ve Hilda’yı görür.

Hilda’ya Ne Oldu?

Alman askerleri geldikleri gibi geri gönderilir. Ancak Seyfi Hilda’yı esir alır. Hilda’yı esir almasının sebebi ise bir ingiliz ajanla takasta kullanmaktır. İngiliz ajan karşılığında Hilda serbest kalır ancak Seyfi’ye çok fena aşık olmuştur.

Almanlar İntikam Aldı mı?

Değiş tokuş bittikten sonra Türkiye’de bulunan bütün Alman ajanları yakalanır ve Almanya’ya gönderilmek üzere bir tren tahsis edilir. Alman albayın ise bu durum hiç hoşuna gitmez, Seyfi’ye büyük bir nefret besler ve intikam almak ister.

Hilda’ya Ne Görev Verildi?

Hilda’ya Seyfi’yi öldürme görevi verir. Hilda Almanya’ya gitmeden önce Seyfi ile görüşmek istediğini söyler. Seyfi bu teklifi kabul eder. Hilda eve gider ancak aşkından dolayı Seyfi’ye bir şey yapamaz ve Seyfi’den kendisini karısı olarak almasını ister.

Almanya’ya dönerse öldürüleceğini düşünmektedir.

Seyfi ve Hilda Ne Yaptılar?

Seyfi de Hilda’nın güzelliğinden etkilenmiş ve ona aşık olmuştur. Teklifini kabul eder ve Hilda onunla evlenir.

Diğer yazılarımıza göz atmak için Tıklayın

You may also like
Ankara’da Savaş Rüzgârları – Kazım KARABEKİR

Leave a Reply