Home > Roman > Ayaşlı ve Kiracıları Özeti – Memduh Şevket ESENDAL

Ayaşlı ve Kiracıları Özeti – Memduh Şevket ESENDAL

AYAŞLI VE KİRACILARI KİTABI ÖZETİ - MEMDUH ŞEVKET

ve Kiracıları isimli kitapta, başkent olmuş ve henüz ilk yıllarını düşündün. Ev bulmak, barınma imkanı çok zordu artık şehirde. Aynı çatı altında birkaç aile bir arada yaşamak zorunda kalıyordu. Yeni inşa edilen binalar adeta kapışılmaktaydı ve anlaşabilen kişiler arasında paylaşılmaktadır.

ayaslivekiracilari 205x300 - Ayaşlı ve Kiracıları Özeti - Memduh Şevket ESENDAL

AYAŞLI VE KİRACILARI İ – MEMDUH ŞEVKET

Ayaşlı İbrahim Efendi

Ayaşlı İbrahim Efendi'de bu dönemlerde Ankara'da bulunmaktaydı. Gençlik yılları epey karanlık geçen biriydi Ayaşlı İbrahim Efendi. Dağa çıkmış, türlü işlerin içinde olmuş, hapis dahi yatmıştır. Sonra Kastamonu civarında han işletmeye, otel çalıştırmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır.

 

Ayaşlı İbrahim Efendi, Ankara'da yeni yapılan bir binada 9 odası olan bir katı uygun bir şekilde kiralamayı başarmıştır. Hancılık ve otel tecrübesini de kullanarak her odayı bir aileye kiraya verir. Bir odasında da üvey kızı ve kendisi kalmaya başlar.

 

Ortak Kullanım Alanları

Yalnız bu kattaki aileler ayrı odalarda kalıyordu fakat bir sorunları vardı. Banyo, tuvalet ve mutfak ortak olarak kullanılıyordu. Bu yüzden kiracılar birbirleri ile içli dışlı olmak zorunda kalmışlardı. Bu tür yaşamaya da alışmışlardı. Her oda da oturan aile ve bireyler farklı farklı duygu, düşünce ve kültürde olmalarına rağmen.

Orta halli kimselerden oluşan bu aileler topluluğu, Babil kulesini andırıyordu sanki.

 

Kiracıları Tanıyalım

Şefik Bey kiracılar içinde emekli olan kişilerden birisidir. Konsolosluk yapmış ve emekli olmuştur. Memurluğu biraz sıkıntılı geçince zamanından önce emekli olmuştur. Cimri, kirli, pis biri olduğu için herkesi kendinden tiksindirmiştir.

 

Turan Bey'le eşi Haki bey, farklı dünyalarda yaşayan karı kocalardı. Turan hanım tam bir kumarbazdı. Öyle ki kiracıların çoğunu buna alıştırmış ve birlikte oyun oynamaya başlamışlardı. Tabiri caizse onların paraların durmadan ütmektedir. İffet konusunda da biraz sıkıntılıdır.

 

İskende bey ise kendisini fabrikatör olarak tanıtmıştır. Ancak uyuşturucu işi yapmakta ve uyuşturucu maddeler kaçakçılığı işiyle uğraşmaktadır.

 

Hasan bey türlü badireler, sıkıntılar atlatmış ve bugünlere gelmiş bir adamdır. Hayatta en fazla avunduğu şey içkidir. Sürekli ve bol bol içmektedir.

 

Buharalı Abdulkerim Bey'in karısı sinirli, çocukları ise çok yaygaracılardı. Ayaşlı İbrahim'in üvey kızı Faika ve onun kaynanası vardı. Bir bankada çalışan ve bu geniş çatı altında olup çeşitli hayat hikâyeleri olan insanlar, zaman zaman bir araya gelerek kendi dünyalarında yaşayarak bu döneme gelmektedirler.

Ayrılık Vakti

Ama her yerde olduğu gibi, her zaman olduğu gibi, Ayaşlı İbrahim Efendi'nin bir çatı altında topladığı bu insanlar gün gelecek dağılıp herkes kendi hayatını sürmeye başlayacaklar. Turan hanım ve kocası uygun bir yer bulunca buradan ayrılıp orada yaşamaya başlayacaklardır. Evinin önünde ismi cismi belli olan kişilerin arabaları beklemektedir.

Ayaşlı Vefat Ediyor

Hasan bey felç geçirir. Konsolos Şefik Bey sebebi bilinmeyen bir durumdan dolayı bilinmeyen kişiler tarafından öldürülmüştür. İskender Bey'in yaptığı ifşa olmuş ve tutuklanmıştır. Ayaşlı İbrahim Efendi bir soğuk algınlığına bağlı olarak ölünce, birçok aileye ortak çatı olan bu apartmanda perde iner ve evli evine köylü köyüne döner.

 

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Leave a Reply