Home > Hikaye > Beyaz Diş Özeti – Jack LONDON

Beyaz Diş Özeti – Jack LONDON

Beyaz Diş Özeti

Beyaz Diş Özeti, İki adam soğuk karlar arasında Ladin ormanları arasında altı köpek tarafından çekilen kızakla yol almaktaydılar. Soluk aldıklarında bile hava donmaktadır. Kızağa konulan bir ceset M’Gurry şehrine götürülüp orada gömülecekti. Kendilerinden daha şanslı olduğunu düşünen iki adamda ölü ile beraber seyahat ediyorlardı. Çünkü onların ölüsü ile kimse ilgilenip bi yere

beyazdis 210x300 - Beyaz Diş Özeti - Jack LONDON

Beyaz diş

götürmeyecek ve sadece aç kurtlara yem olacaklardı. Bunu düşünürken kurtların ulumaları etrafı sarmıştı.

 

Kurtlar Peşlerinde

Bili, aç kurtların kendi peşlerinde olduğunu biliyordu. Henry ise bu durumdan daha çok korkmaktadır. Ellerinde üç fişek vardı. Köpekler ise gittikçe azalmaktaydı. Çünkü geceleri köpekler kurtlar tarafından yenilmekte ancak ateş yaktıkları için kendilerine yaklaşamıyorlardı. Sadece dişi bir kurt kendi yanlarına kadar yaklaşabiliyor ve onlara taze et gibi bakıp uzaklaşıyordu. Kurdun bu kadar yaklaşabilmesi ilginç geliyordu. Bu durum kurdun köpek soyundan geldiği için olabileceğini düşünmekteydiler.

 

Bili Kurtlar Tarafından Yakalanır

Kurtlar her geçen gün daha çok yaklaşıyorlardı. Sinirleri iyice gerilmişti ve en sonunda Bili kurtlar tarafından canlı canlı kapılıp yenilmişti. Henry bu durumdan çok korkmuş ve ateşe daha çok yaklaşmaya başlamıştı. Kurtlar yaklaşamadıkları için böylece devam eder ancak bir gün uykusuzluk sonucu yorgun düşer ve ateşin sönmesi ile beraber kurtlar Henry’e yaklaşırlar. Kurtlara yem olacakken bazı insanlar çıkagelir ve kurtlara yem olmaktan kurtulur.

 

Dişi Kurt

Dişi kurt bu sürüde en çok öne çıkan kurttu. Her avda Lider’in yanında yer almaktadır. Kurtlar bir yere giderler ve orada et bol olduğu için bir süre iyice karınlarını doyururlar. İki kurt dişi kurt için kavgaya tutuşur ve genç olan kurt ölür. Yaşlı kurt dişi kurda sahip olma hakkına kavuşmuştu. Dişi kurt ve yaşlı kurt her zaman beraber yol almaya ve avlanmaya başlamışlardı.

 

Dişi Kurt Hamile Kalır

Dişi kurt hamile kalmış ve bir mağaraya çekilmiş, orada doğum yapmıştır. Yaşlı kurt ona bakar, besler ve dişi kurtun 5 eniği doğar. Kıtlık dönemi olduğu için yiyecek bulamazlar bu yüzden yaşlı kurt eniklerini yer. Dişi kurt ise bunu bildiği için eniklerine yaklaştırmaz. Kıtlık giderek artar ve tüm enikler ölürken bir tanesi hayatta kalır.

 

Boz Kurt

Boz kurt mağaradan başka bir yer tanımaz. Ancak babasının ölümünden sonra mecburen dışarı çıkar ve dış dünyayı tanımaya başlar.  Ateş yakan insanlarla karşılaşır. Bir süre sonra oradaki insanlar boz eniği ve annesini alırlar. Annesinden ayrılınca iyice sinirli ve saldırgan bir kurt halini alır.

Daha sonra çok çirkin ve gaddar olan Yakışıklı Smith diye birine satılır. Smith onu çok döver ve onu diğer köpeklerin yanına koyar. Beyaz diş adını vermişlerdir boz eniğe. Smith Beyaz Diş üzerinden çok para kazanır çünkü onu dövüşlerde kullanır. Bu kötü adamdan Weedon Scott kurtarır. Beyaz diş kapatıldığı yerin camını kırar ve yeni sahibinin gemisine son anda binmeyi başarır. Scott onu mecburen götürmek zorunda kalır.

 

Scott’un ailesi, Beyaz Diş’ten çok korkmaktadırlar. Çünkü sonuçta bir kurt vardır karşılarında. Scott ise onun evcilleşeceğini söyler. Birkaç kişiyi yaralar ve tavukları yedikten sonra yapmaması gerektiğini anlar. Eve girmek isteyen bir hırsızdan aileyi kurtardığı için ev ahalisi tarafından sevilip, kabul görür. Bu evde aile beraber mutlu bir şekilde yaşamaya başlar.

Leave a Reply