Home > Hikaye > Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Beyaz Zambaklar Ülkesi Kitap Özeti

Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitabında Rus yazar Grigory Petrov, bir ülkenin dibe battıktan sonra tekrar ayağa kalkış hikayesi anlatmaktadır. Mustafa Kemal, kitabın sahip olduğu bu özellik ile kesinlikle okullarda okutulması şart olan bir kitap olduğunu belirtmiştir. Yazar kitapta Finlandiya’nın çöküşe doğru giden yolda ülkeyi tekrar dirilten sistemleri ve sanki bir zambak gibi tekrar açışını ele almıştır.

Kitapta bilhassa işlenilen dönem ile ilgili izah edici bir hayli bilgiye yer verilmiştir. Kitabın başkahramanı olan Snelman, toplumda yaşanan çöküşü bilhassa eğitim sistemini düzene sokarak engellemeye çalışmıştır.

Finlandiya, bataklıklardan oluşan bir ülkedir ve İsveç’in hakimiyeti altındadır. Ülkenin bütün ileri gelenlerini ise İsveçliler oluşturmaktadır. Ekonomi, eğitim ve din gibi değerler ise aynı İsveçliler gibi yaşanmaktadır. 1808 senesinde ise Ruslar tarafından ele geçirilir. Rusların Finlandiyalıların gelişmesine müsaade etmesinden sonra halk özellikle eğitim alanında kendisini kısa müddet içerisinde geliştirmiştir.

Bu şekilde kültürel bir ülke haline gelmiştir. Bu eğitim sisteminin temelleri ise Snelman isimli bir aydın tarafından atılmıştır.

Beyaz Zambaklar Ülkesindeki bu kitap tüm yoksulluğa, imkansızlıklara ve elverişsiz doğa koşullarına rağmen, bir avuç aydının önderliğinde; askerlerden din adamlarına, profesörlerden öğretmenlere, doktorlardan iş adamlarına kadar, her meslekten insanın omuz omuza bir dayanışma sergileyerek, Finlandiya’yı, ülkelerini geri kalmışlıktan kurtarmak için nasıl büyük bir mücadele verdiklerini, tüm insanlığa örnek olacak biçimde gözler önüne sermektedir.

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Leave a Reply