şeker portakalı Özeti

Şeker Portakalı – Juse Mauro De Vasconcelos

, Yazarlık becerisi çok geç keşfedilen isimler arasında olan Juse Mauro De Vasconcelos, Şeker Portakalı isimli kitabını 12 gün gibi bir müddette bitirmiştir ve dünyanın en fazla satan yazarları arasına girmeyi muvaffak olmuştur.

ekerportakalı 195x300 - Şeker Portakalı - Juse Mauro De Vasconcelos
şeker portakalı

Bu kitapta daha 5 yaşında, çok fukara bir ailenin çocuğu olan Zeze isimli bir çocuğun hikayesine şahit oluyoruz. Zeze daha 5 yaşında olmasına karşın çok kuvvetli ve gelişmiş bir hayal gücüne sahiptir. Ama çok yaramaz bir çocuk olduğu için semtteki komşuları ona “İblis” demektedir.

Zeze’nin babası işsiz olduğu için büyük bir fukaralık çeker. Taşınmak zorunda oldukları dönemde Zeze o çok büyük bir acı çeker. Zeze’nin yaşadığı bu acının azalması için bir şeker portakalı fidanı seçmesi istenir. Zeze seçtiği bu fidana kendi ağacı olduğu için fazladan alaka gösterir.

Bu şeker portakalı fidanının özelliği ise Zeze ile konuşuyor olmasıdır. Zeze ve şeker portakalı çok yakın arkadaş olurlar ve Zeze bütün gün süresince ne yaptığını ona anlatır. Zeze yaramazlıklarından dolayı çok zor günler geçirir ve hayatında en değer verdiği şeyleri kaybetmeye başladığı için büyük bir bunalıma girer.

 

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Dedemin Bakkalı - Şermin Yaşar başlıklı makalemizde dede, dememin bakkalı ve küçük kız hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir