Home > Çocuk Kitapları > Dedemin Bakkalı Özeti – Şermin Yaşar

Dedemin Bakkalı Özeti – Şermin Yaşar

Dedemin bakkalı özeti

Dedemin Bakkalı isimli kitabında yazar, dedesinin daha fazla para kazanabilmesi için ticari fikirlerini ortaya koymaya çalışan küçük kızdan bahseder. Küçük kız, dedesinin daha fazla para kazanabilmesi için bir hayli tecrübeye girer. Lakin her seferinde dedesinin öfkesi ile karşı karşıya kalır.

Dedemin Bakkalı Özeti

Şebnem sekiz yaşında Bursa’nın bir köyünde ailesiyle yaşayan bir çocuktu. Büyüyünce ne olmak istediğine karar vermeye çalışıyordu. Listesinin en başında ise dedesi gibi bakkal olmak vardı. Okul dışındaki vakitlerinde bu kariyer hedefi yüzünden dedesinin yanında çıraklık yapmaya başladı. Bakkalı süpürdü, biten rafları yenisi ile düzenledi, limon kolonyası doldurdu ve şeker tarttı…

Yalnızca çıraklık yapmadı elbette. Bakkaldaki satışları arttırmak için yeni icatlar da yapmaya karar verdi. Örneğin bir gün gelen müşteri hiçbir içeceği kabul etmeyince birkaç şişeyi birbiriyle karıştırıp vişneli sodayı bulmuştu. Fakat bu lezzetli içeceği kapağı açık olduğu için kimse tercih etmemişti. Düğün zamanları oldukça satışı artan açık çekirdekleri tek tek kağıtlara o anda koymaya üşendiği için önceden hazırladı fakat bunu da müşteriler hazır diye tercih etmedi. Dedesi yine kızdı.

Diğer dedesi ise kahvecilik yapıyordu. Onun yanında da ara sıra çalışıyordu fakat Şebnem yine dönüp dolaşıp bakkala gidiyordu.

Bakkal müşterileri onu sürekli şikâyet etse de yine de orada çalışmak için elinden geleni yapıyordu. Bakkaldaki abur cuburları yemeye bayılıyordu fakat bu abur cubur çöplerini daha uzak bir yere atsaydı dedesine yakalanmazdı ve her seferinde olduğu gibi yine azar işitmezdi.

Aslında yaptığı her şey tamamen iyi kalbindendi. Örneğin telefon kulübesinde asker sevgilisi ile konuşan bir kıza jetonları yarı fiyatına verirdi. Köyde fakir kişilere kalıp kalıp peynir ve zeytin verip tüm bunları da köyün zengin amcasının hesabına yazardı.

Hasta olan teyzelere ilaç bile verirdi. Bu ilaçlar yüzünden de başı derde girdi. Bir gün ilaçları verdi teyzeler, köyün doktoru ve dedesi onu bir güzel azarladı. Doktor da kenara çekip konuştu ve “oku doktor ol reçete yaz” dedi. Fakat Şebnem’in aklında yazar olmak vardı.

Dedemin Bakkalı Özeti 

Kitabın arka kapağından – Dedemin Bakkalı Özeti

“O, tuz ruhu isteyen müşteriye yemek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci…

O, fakir müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…

O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırıp daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunmak için uğraşan bir sivri zekâ…

O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…

O, attığı her adım olay olan, aşırı eğlenceli, cin fikirli, fena halde yenilikçi bir bakkal çırağı…”

Dedemin Bakkalı Özeti

Hacı Murat Özetini Oku

 

Leave a Reply