Home > Roman > Yabancı Roman Özetleri > Siyah İnci Roman Özeti | Anna Sewell

Siyah İnci Roman Özeti | Anna Sewell

Siyah İnci Romanı

, Bay Gordon'un Birtwick parkına yakın evinde dünyaya gelmişti.  Bay Gordon ile annesi  ona çok iyi bakmışlardı ve ona siyah inci ismini vermişlerdi. Bay Gordon onun sahibiydi. Aynı zamanda onun ustası olmuştu. Ona koşu stratejilerini  öğretiyor ara ara üzerine semer de vuruyordu. Siyah İnci bunların bazılarından hoşlanmasa bile Bay Gordon'un ona sevecen yaklaşımlarından dolayı katlanmak zorunda kalıyordu.

siyahinci 208x300 - Siyah İnci Roman Özeti | Anna Sewell

Siyah İnci ı

Siyah İnci’nin Sahibi

Diğer atlara da sahipleri semer takıyor ve üzerlerine biniyorlardı fakat diğer atların sahipleri atlara kötü davranıyorlardı. Bu yüzden siyah inci sahibini seviyordu.  Sevecen bir sahip tarafından eğitilen siyah inci güzel, hoş ve yakışıklı bir at olmuştu.

Bay Gordon onu bir başka ustaya vermişti.  Onun ikinci ustası olan John ve ailesi de ona iyi bakıyorlardı.

Sahibi Değişiyor

Ahırdaki arkadaşlarından birisi kilolu bir at olan gri bir midilliydi. Merrylegs uzun kahverengi bir kısrak iken,  Zencefilin, çok mutsuz bir gençliği vardı  bu yüzden  nefret ettiği için  bazen insanları ısırırdı. Merrylegs, çocukları seven güzel bir midilliydi tabiki çocuklarda, onu severdi. Herkes, siyah incinin hoş, güzel  bir at olduğunu düşünüyor ve onu çek seviyorlardı.

Bir gün, siyah incinin ustası, uzak bir şehirde işe gitmek zorunda kalmıştı. John,  onu da götürmek zorundaydı ve siyah inciyi küçük vagona  bindirdi. Fakat o gün havalar çok kötüydü.. Rüzgâr fırtına gibi esiyor ve çok yağmur yağıyordu. Şehre  giden  sahibi John  uzun vakit gelmemişti.

Haneye döndükleri zaman bir köprüye geçerlerken Siyah İnci, garip bir his ile durdu.. John, onu ileriye hareket ettirmeyi tecrübe etti, ama o, hareket etmedi. Sonra bir , onlara doğru bağırdı : ” Şayet, üzerinde geçersen,  köprü yıkılacak  nehre düşeceksin!” John  bunun üzerine  yolunu değiştirip haneye başka bir yoldan gitmiş ve hayatları kurtulmuştu.

Uzun Süre Orada Yaşadı

Siyah inci, orada  üç sene mutlu yaşadı.  Lakin  sahipleri başka ülkeye gitmek zorunda kalmış onu ve diğer ataları satmışlardı. At'ın yeni sahibi olan kişi, Lord Grisi'de iyi bir adamdı. Hanım Grisi, modayı izleyen zarif bir kadındı o yüzden siyah inciye  yeni ve parlak dizginler takılmıştı. Ama hanımı ile yaptığı bir yürüyüş nihayetinde bir kaza olmuştu.
Birkaç ay  sonra Lord Grisi ve  aile fertleri, bir parti için Londra'ya gitti. Onun iki  kızı, hanede kaldı. Hanımı Harriet  atlarla çıkmadı, ama Hanımı Mum, on her vakit, gezdirirdi.

Birkaç gün sonra, Siyah İnci'yi tek başına sürebilmeyi de muvaffak olmuştu. Fakat haftalar sonra, Siyah İnci, kötü bir  sahibe satılmıştı.  O adamın atlar ile ilgili  yeterli bilgisi yoktu. O'na, bakamıyordu ve o yüzden At kötü görünmeye başladı. Zira yeteri kadar ve  doğru yiyeceklerle beslenmiyordu. Bu sefer bir taksici olan Jerry tarafından satın alındı. Artık Siyah İnci,  Londra'da bir taksi atı olmuştu. Fakat Jerry,  karısı ve  onun çocuğu daimi rahatsız ediyordu. Ancak  Jerry, Siyah İnci'ye karşı çok sevecendi.

Sıska Bir At

Bir kaç hafta sonra Siyah inci  bir taksiye şartmış olan sıska bir at görmüş ve atın  Zencefil olduğunu görünce çok üzülmüştü.

Siyah İnci: “Çok, kötü görünüyorsun, sana ne oldu” diye sordu.

Zencefil : “Ben, korkunç bir adam tarafından satın alındım, o, bana çok kötü davranıyor.. “Ben can vermeyi dahi istiyor hale geldim” diye cevapladı.

Bir saat sonra, bir arabada ölü bir at görmüştü, onu Zencefil'e benzetti.

Jerry ve Siyah İnci, istasyona gitmişti. Bir taksiye ihtiyaç duyan bir hayli insan vardı. İki adam, Jerry'in taksisini çağırdı. Fakat kapının önünde beklemelerini söyledi.  Soğuktu ve kar yağıyordu. Jerry, birazcık daha yüksek bir  yere çekip atını ılık tutmayı tecrübe etti. Fakat 23.30'da onlar hala, çıkmamışlardı.

Jerry, kapı-zilini çaldı ve  “hala taksi istiyor musunuz? Diye sordu.

Onlar da evet diye konuştu : “Evet, hoşnut oluruz, sen, isteniyorsun”.

1.00'de onlar (Gece yarısından sonra) sonunda, geldi. Onlar, Londra'nın dışında 3 kilometre dışına gidecekler ve  Jerry'e fazladan fiyat ödeyeceklerdi.

Jerry'in ve Siyah İnci'yi, hanesi aldığı zaman, Jerry öksürmeye başladı ve  Siyah İnci'yi tımar etti.  Jerry sonrası sabah, tehlikeli bir şekilde hasta oldu.  Kaptanlığı ve Siyah İnci'yi bırakmak zorundaydı.

Söz Vermişti

Jeryy??den sonra  yaşlı Willie  onun yeni sahibi olmuştu. Kış  sırasında, kendini  genç hissediyordu. Sonra büyük baba, onu bir yere aldı, bir hafta süresince onu tecrübe edecekti. Bir haftadan sonra, ona satın alması için Dimci denilen yerden birileri gelmişti.  Yeni sahibi  Joe idi. Siyah İnci Joe ile mutluydu. Joe de  onu hiçbir zaman, satmayacağına söz vermişti.

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Leave a Reply