Home > Okul Kitapları > Plastik Rahle Nedir?

Plastik Rahle Nedir?

plastik rahle ebatları

Rahle Ne Demektir?

Arapça kökenli bir kelime olan Rahle ismi, ahşap ve benzeri malzemelerden yapılan, üzerinde Kur’an-ı Kerim veya Kitap okumak için tasarlanmış alçak yer masasıdır. Sabit olanları veya X şeklinde açılıp / kapanabilen modelleri vardır. Eski dilde buna Rahle-i Tedrisat ismi (Ders Masası) ismi verilmektedir.

plastik rahle 300x300 - Plastik Rahle Nedir?

plastik-rahle nedir

Türkiye’de ilk defa kullanım alanları olarak yoğun yaz Kur’an kurslarının olduğu yerler olarak seçilmiştir. Hem Kur’an okumak hem de öğrencilerin not tutmaları için tasarlanmıştır.

 

Tasarımı tamamen özgün bir şekilde yapılan Plastik Rahlelerin, tasarımcısı İmam-Hatip olarak görev yapan Başimam İbrahim Tunç’tur. Tasarlanan bu ürün camilerde ve kurslarda; Kuran okuma, mukabele takip ve diğer cami dersleri için çok faydalı olmuştur. İç içe geçme özellikleri sayesinde az yer kaplaması en önemli cezbedici özelliğidir. Estetik, ergonomik, hafif, sağlam ve hammaddesi plastik olan bu rahleler sadece cami de değil, cami dışında da kullanılabilmektedir.

 

Ürün Ne Gibi Özelliklere Sahip?

Öne doğru eğimli bir yüzey yapısına sahip olması Kur’an-ı Kerim’i iyi görüp okuyabilmek açısından önemlidir. Yine yazarken de bu özelliği sayesinde kolayca yazmayı sağlayabiliyor.

Yüzey de bulunan kalem-silgi boşlukları sayesinde öğrenci bu gibi eşyalarını da rahatça koyabileceklerdir.

 

Hizalama Kanalı

Rahleleri yan yana koyduğunuzda aynı hizada olup olmadığını anlamak hizalama kanalı ile mümkün. Ayakları birbirine geçecek şekilde tasarlanmış Plastik Rahleler sayesinde hizalama çok kolay olmaktadır.

 

Hafif ve Dayanıklı

Plastik Rahleler yapıldığı madde itibariyle çok hafiftir ve istenilen yere kolayca taşınabilir. Bir öğrenci bile kendi rahlesini alıp işi bittikten sonra tekrar yerine koymakta hiçbir güçlükle karşılaşmaz.

 

İç içe Geçmeli

Plastik Rahlelerin en önemli özelliği iç içe geçmeli olmalarıdır. Bu sayede hem daha düzenli olmaktadırlar, hem de daha az yer kaplamaktadırlar. Böylece yer sıkıntısı ortadan kalkmış olur. Daha düzenli ve tertipli bir kurs düzenine sahip olursunuz.

 

Standart ve Ekonomik Oluşu

Mevcut ahşap rahleler hammadde ve işçilik olarak maliyetli ürünlerdir. Ancak Plastik rahleler makul fiyatıyla her öğrenciye bir rahle alınacak seviyededir. Camilerde farklı renk, şekil ve görüntü dağınıklığı ortadan kaldırılmış olacaktır.

Ergonomik Oluşu

Tasarlanması noktasında rahat ve kolay kullanıma sahiptir. İhtiyaç duyulduğunda ayakları altındaki boşluklardan ayaklarınızı uzatabilirsiniz.

 

Estetik Görüntü

Çeşitli işlemelere sahiptir. Çeşitli motiflerle süslenerek daha cazip hale getirilmesi sağlanmıştır. Özellikle Osmanlı, Selçuklu ve Şehzade modelleri bu yönüyle öğrenciler tarafından daha çok tercih edilmektedir.

 

Renk Çeşitliliği

Renk olarak iki çeşit renk mevcuttur. Belli bir sayının üzerinde siparişlerde siparişe özel renklerde kullanılabilir.  Detaylı bilgi için arayınız. Tel: 0212 909 4 919

 

Ebatları Nedir?

Önden yükseklik: 35 cm, arka yükseklik 43 cm, genişlik 45 cm, derinlik 30 cm ile herkesin kullanabileceği ebatlara sahiptir.

Ayrıca Plastik Rahlelerin kenarları keskin köşeli olarak değil oval hale getirildiği için gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

Satın almak için Tıklayınız

Leave a Reply