Home > Roman > Yabancı Roman Özetleri > Yabancı Roman Özeti | Albert Camus

Yabancı Roman Özeti | Albert Camus

yabancı romanı

Yabancı Roman özeti isimli eser de Cezayir’de yaşanan olaylar anlatılmıştır.

Cezayir’de Yaşam

Meursault’un annesi, bakım evinde Cezayir’de kalmaktadır. Kahramanımız Meursault bir gün annesinin ölüm haberini alır ve cenazeyi teslim almak için otobüse binip annesinin kaldığı bakım evine gelir. Meursault’un hal ve davranışları diğer insanlar tarafından garip görülür ve bu durum pek hoş karşılanmaz. Annesinin ölümüne karşın oldukça sakindir. Fazla soğukkanlı ve rahat olması insanları rahatsız etmeye başlamıştır.

Annesinin Na’şı

Annesinin na’şını görmek istememiş. Bu vaziyet içerisinde ki rahat tavırları; sigara ve kahve içişi vs… Etrafındaki insanlar bu davranışına, bir keder belirtisi göstermemesine şaşırmış durumdadır.

 

Mahkeme’de Delil Olarak Kullanılmıştır.

Aslında bu soğukkanlılığı Meursault’un aleyhinedir. Mahkeme de kanıt olarak kullanılacaktır. Annesini sevdiğini ancak sıhhatli düşünen her insanın sevdiklerinin ölümünü arzuladığını söyler.

Bu tümcesi ile zati ne kadar değişik bir düşünce yapısına ve karaktere sahip olduğunu bir defa daha gözeler önüne sermektedir.

 

Sevgilisi Oluyor

Yabancı kitap özeti; Annesinin ölümünden sonra Meursault’un bir sevgilisi olur. Tatlı, anlayışlı, sabırlı ve sevecen bir kadındır. Bir de çapkın bir arkadaşı vardır. üçü daimi beraber buluşup vakit geçirmeye başlarlar. Bir gün buluştukları esnada bir olay yaşanır. Bir ihtilaf olur ve olay sonuçlandığında ise Meursault bir Arap’ı öldürmüştür. Bu ölümün hata sonucu olduğunu ve güneşten kaynaklandığını söyler fakat mahkeme süreci başlamıştır.

Basın Mahkeme il İlgilenir

Yabancı Kitap Özeti; Meursault’un bu davası oldukça fazla dikkat çeker. Medyada dahi dava ile ilgili yazılar bulunmaya başlamıştır. Duruşma zamanı herkes mahkeme salonunda beklemektedir. Bu duruşmadan sonra ise babasının ölümü konusunda duruşma gerçekleşecektir. Savcı babasının ölümünden de mesul tutacaktır.

Diğer eserleri okumak için Tıklayınız.

Satın almak için Tıklayınız.

Leave a Reply