Home > Araştırma&Tarih > Osmancık Kitap Özeti- Tarık Buğra

Osmancık Kitap Özeti- Tarık Buğra

Osmancık Kitap Özeti Tarihi bir roman olarak karşımıza çıkmaktadır.  Selçuklu Devleti’nin yıkılmasından sonra Osmanlı beyliği gibi küçük beylikler ortaya çıkmıştır. Osmanlı Beyliği’nin kurucusu olan Osman Gazi Han ölüm döşeğindedir. Oğlu Orhan Beğ’e öldükten sonra kendisinin Bursa’ya gömülmesini vasiyet eder. Bursa’nın fethedilmesi çok önemlidir. Osman Gazi Han’ın biriktirdiği hatıraları, aşkı, yaşanmışlığı, çocukluğu onun için çok uzaklarda bir anı olarak kalmıştır. Osman Gazi Han, Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Roman buradan sonra geriye dönüş tekniği kullanılarak yazılmıştır.

Romanda Osman Gazi Han’ın küçüklüğü Osmancık, genç bir delikanlıyken ele avuca sığmayan, gururlu, gücünü kuvvetini yerinde tutamayan bir çocuktur. Ertuğrul Gazi, ona doğru yolu öğretmeye çalışsa da oralı olmaz. Abileri Savcı ve Gündüz yetenekli, başarılı, saygındırlar. Osmancık her şeyden önce onların evliliklerine imrenmektedir. Onların başarılarını kıskanmaz aksine kendi başarısı gibi övünmektedir. Bunlara rağmen abilerine benzemeyen bir kişilik istemektedir. Osmancık söz dinlemeyince babası onu biraz kendi halinde bırakmakta karar bulur. Bir akşam büyük bir göç kervanı geçmektedir. Bu göç öyle basit göçlerden olmayıp önemli Beğleri bulunmaktadır.

Osmancık Kitap Özeti

Temmuz ayında Osmancık bir uçurumun yanında gece gökyüzünü izlemektedir. Bu sırada hayatına yön verecek bir insan ile tanışır. Bu önemli insanın adı Ede Balı’dır. Ede Balı, kervanın uzunluğundan başlar sohbet etmeye. Bu öyle bir kervandır ki çocuk olan kızlar ergenleşmiş, genç olan kızlar ana olmuştur. Ede Balı’nın dünyayı büyütenin insanın hırsları olduğunu söylemesi üzerine Osmancık’ın dikkati o yana kesilir.

Tam etrafına bakar ki Ede Balı kayboluvermiştir. Osmancık daldığında tekrar Ede Balı’nın sesi kulağına yerleşir. Bu ses babasının sesine de benzettiği olmaktadır. Ede Balı, Osmancık’a öfkesine yenildiğini yüzüne vurunca Osmancık her zamanki gibi öfkelenir. Ede Balı, Osmancık’a yine görünür. Ona babasının kılıcı Gündüz’e vereceğini söyler. Bunun üzerine Osmancık kardeşi ile arasına girmemesini söyler. Babası Osmancık’ı yanına çağırır ve Ede Balı’nın dediklerini vasiyeti olarak kabul ettiğini söyler.

Osmancık Kitap Özeti

Aya Nicola’nın haydutları arbede çıkarır. Bu arbede de Mihail Kosses ile tanışır. Mihail’e yardım etmek için kavgaya karışır. Mihail, misafiri olmasını söyler. Sonra Mihail’i haydutlar yolunu keser diye yanında gider. Mihail eve geldiklerinde annesi, babası Kosses ve kız kardeşi Zoe tanıştırır. Sonra Mihail, Osmancık’ın evine davetlileri yollar. Osman bu davetlileri ağırlar. Sonra bu davetliler beraber gideceğini söyler.

Abisi Gündüz onu dikkatli olması konusunda uyarır. Ama kendisi bu denilenlere kulak asmamaktadır. Osmancık, Mihail’i sever. Fakat bu dostluk ilişkisi onun istediği bir ilişki değildir. Mihail’in canını kurtardığı için kendisine yakın davranmaktadır. Mihail’in kardeşi Zoe için gidip gelmeleri kesmemektedir. Zoe güzel bir genç kızdır. Zenginliğin, dişiliğin, güzelliğin vücut bulmuş halidir. Zoe’nin yarım yamalak Türkçe aksanını da özlemektedir. Mihail, yalnız gelmemesini öğütler. Kız kardeşi ve kendisi içinde doğru olanı tek gelmemesidir.

Bir zaman sonra Osmancık’a Ede Balı yine görünür. Babasının sözleri aklına gelir. Babası Ede Balı’nın terazisinin doğru tarttığının farkındadır. Osmancık’ın ilk defa tanıştığı bir duygu olan korku onu sarıp sarmalar. Dursun Fakı, bu olanları kalp gözüyle hisseder. Osmancık, dedesi Süleyman Şah’ın, babası Ertuğrul Gazi’nin seferlerini aklına getirir. Sorgulamaya başlar kendi çevresinde. Ede Balı ve Durmuş Fakı derviştir.

Bir gün Ede Balı’nın evine konuk olur. Burada Ede Balı’nın oğlu Hüsamettin Turgut ve Kumral Abdal adında derviş ile tanışır. Ede Balı’nın güzeller güzeli kızı Malhun Hatun’u görür. Günler geçtikçe bu kıza sevdalanır. Bu konuyu Ede Balı’ya açar. Ede Balı da her şeyin töresi ile olacağını söyler. Ede Balı, kızını Osmancık’a verir. Mütevazi bir düğünle evlenirler. Artık babası yaşlanmıştır. Babasının yerine Osmancık beğ seçilir. Ede Balı, öfkesine yenilmemesi, uysal olması için Osmancık’a öğütler verir.

Osmancık Kitap Özeti

Babasını kıskanan amcası Dündar Beğ Osmancık’ın beğ olmasını da içten içe kıskanmaktadır. Bu yüzden Osmancık’ın yoluna taşlar koymaya çalışsa da başarısız olur. Osman Beğ’in annesi Cankız öldükten sonra babası Ertuğrul Gazi de hayata gözlerini yumar. Allah Osman Beğ’e hediye olarak Orhan’ı verir. Osman Beğ, birçok beyliği kendi rızaları ile dirlik altında tutar. Onların can, namus güvenliğini sağlar. Herkesin güvenini kazanmıştır.

Dündar Beğ, Osman Beğ’e rahat vermemektedir. Osman Beğ ise büyüklerine saygılı bir şekilde hep nazikçe ikaz etmektedir. Bir gün muharebe sırasında düşmanlara karşı savaşan savaşçıları yönlendirmeye kalkınca Osman Beğ onu öldürmek durumunda kalır. İkinci oğlu olan Alaeddin dünyaya gelir.

Osman Beğ’in arkadaşı Mihail Müslüman olur. İsmini Abdullah olarak değiştirir. Zaman su gibi akıp geçmektedir. Orhan büyümüş ve Holofira adlı bir kızla evlenmiştir. Ede Balı vefat eder. Ardından Osman Beğ’in biricik yareni Mahdun Hatun da vefat eder. Osman Beğ Bursa’nın fetih müjdesini alır almaz gözlerini huzurla Allah’ın rahmetine kavuşmak için kapatır.

You may also like
kızıl ile kara özeti
Kızıl ile Kara Özeti – Stendhal
ZULÜM DAĞLARI AŞAR ÖZETİ – Rahmi ÖZEN
Aşina Yüzler Özeti – Samet Ağaoğlu
Anna Kareninna Kitap Özeti
Anna Kareninna Kitap Özeti -Leo Tolstoy

5 Responses

  1. John Doe

    Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor. Morbi leo risus, porta ac consectetur ac, vestibulum at eros. Maecenas faucibus mollis interdum.

  2. John Doe

    Integer posuere erat a ante venenatis dapibus posuere velit aliquet. Nulla vitae elit libero, a pharetra augue. Vivamus sagittis lacus vel augue laoreet rutrum faucibus dolor auctor.

Leave a Reply