Home > Dünya Klasikleri > Kızıl ile Kara Özeti – Stendhal

Kızıl ile Kara Özeti – Stendhal

Kızıl ile Kara Özeti (Kırmızı ve Siyah) Stendhal’a ait ünlü iki ciltlik romandır. Kırmızı ve Siyah (Kızıl ile Kara) kitabının konusu nedir, baş kahramanı kimdir? Kızıl ile Kara kitap özeti, analizi, kitap hakkında bilgileri sizlere bu yazımızda vereceğiz.

Kizil ile Kara Ozetii - Kızıl ile Kara Özeti - Stendhal

Kızıl ile Kara Özeti

Kızıl ile Kara Özeti

Romanın kahramanı Julien Sorel, ihtiraslarla dolu bir karakterdir. Mevki kazanma hırsıyla yanıp tutuşan bu gururlu genç, bir keresteci olan babası tarafından hor görülür. Bu, onda devrin ari

stokratlarına karşı kin beslemesine sebep olur.
Bir papazdan din dersleri alan Julien, daha sonra şehrin belediye başkanı Mösyö de Renal’in çocuklarına Latince dersleri vermeye başlar. Julien ile Madame de Renal arasında duygusal bir yakınlık başlar. Madame de Renal’e imzasız mektuplar gönderilmesi üzerine Julien oradan ayrılmak zorunda kalır.

Daha sonra Julien aristokrat bir çevreye yazıcı olarak girer ve soyluların davranışlarını öğrenir. Yazıcı olduğu ailenin kızı Mathilde ile Julien arasında bir aşk başlar. Mathilde ilk zamanlar kendi sınıfından olmayan birisini sevmiş olmanın acısını çekerse de gençlik ve aşk üstün gelir, gurur yenilir. Kızını bir dük ile evlendirmeyi tasarlayan Mathilde’in babası, kızının ısrarı karşısında geri adım atar, bu evliliğe razı olur. Mathilde’in babası onlara bir servet bağışlar, Julien’e bir soyluluk unvanı sağlar; bir yandan da Renal ailesinden Julien hakkında bilgi ister. Madame Re-nal’den gelen bilgiler üzerine evlilik imkansızlaşır.

Julien gider, Madame de Renal’i kilisede tabancayla yaralar. Hapse atılınca Madame de Re-nal’den başkasını sevmediğini anlar. Julien giyotinle idam edilir. Madame de Renal de bu acıya dayanamaz, hastalanır ve üç gün sonra o da ölür.

Kızıl ile Kara Özeti

2. Kitap

Kitabın 2. cildinde, Julien’i Paris’te de la Moles için çalışıyordur. Soylulardan olmadığı için ona tepeden bakıyorlardır; Julien ise Paris seçkinlerinin ikiyüzlülüğünü ve materyalizmini içten içe küçümser. Hüküm süren rejimin etkilediği boğucu ve baskıcı sosyal çevreden hoşlanmaz. Yine de efendisine sadıktır. Marki de la Mole, Julien’i tehlikeli bir göreve gönderir: Sürgündeki Duc d’Angoulême’e bir mektup iletmek. Julien, eyleminin nihai etkisinin nefret ettiği rejime yardım etmek olmasına rağmen bunu yapar.

Stendhal Kimdir?

Fransız edebiyatının önemli romanlarından biri olan Kızıl ile Kara realist bir romandır. Yazar, romanın konusunu gazetede çıkan bir yargılama haberinden almıştır. Eserin yazarı psikolojik ve realist roman çığırının en önemli sanatçılarından sayılmaktadır.

Kırmızı ve Siyah (Fransızca, Le Rouge et le Noir: Chronique du XIX siècle), daha çok Stendhal mahlasıyla bilinen Marie-Henri Beyle’nin 1830 tarihli iki ciltlik tarihi romanıdır. Kırmızı ve Siyah, parlak ve hırslı, ancak birçok yönden naif, alt sınıf doğumlu genç bir adam olan Julien Sorel’in yükselişini ve düşüşünü takip ediyor. Bourbon Restorasyonunun Fransa’sı (1815-1830). Hikayenin ortamı, Stendhal’e bu toplumu eleştirmek ve sıklıkla yermek için yeterli alan sağlar; ikisini de zevkle yapıyor. Roman, Julien’in cinayete teşebbüsten yargılandığı ve kurbanının kendisini kurtarmaya çalıştığı davayla doruğa ulaşır.

You may also like
ataleti yenmek kitap özeti
Ataleti Yenmek Kitap Özeti – Mümin Sekman
Osmancık Kitap Özeti- Tarık Buğra
ZULÜM DAĞLARI AŞAR ÖZETİ – Rahmi ÖZEN
Aşina Yüzler Özeti – Samet Ağaoğlu

2 Responses

Leave a Reply