Home > Okul Kitapları > Ortaokul > 5. Sınıf > Küçük Kara Balık Özeti – Samed Behrengi

Küçük Kara Balık Özeti – Samed Behrengi

Küçük Kara Balık Özeti

Küçük Kara Balık Özeti Samed Behrengi tarafından kaleme alınmış güzel bir hikaye kitabıdır. ilkokul 5. sınıf Hikaye kitabı.

Hikaye balık ninenin yüzlerce yavruya masal anlatması ile başlıyor. Bir zamanlar bir kayanın altın annesi ile birlikte küçük bir kara balık varmış. Bu balık yaşadığı yerden çok sıkılmış ve yeni yerler görmek istiyormuş. Annesi her seferinde ona başka bir yer olmadığını söylüyormuş balık bunu dillendirdikçe etraftan duyanlar olmuş ve onu dışlamaya başlamışlar.

kucuk karabalik ozeti 1 - Küçük Kara Balık Özeti - Samed Behrengi

Küçük Kara Balık Özeti

Bir gün balık annesini de geride bırakarak yaşadıkları gölden ayrılmış. Biraz yüzdükten sonra. Bir derenin akıntısına karışarak uzaklara yol almış. Bir yere gelir orada kurbağa yavrularını görür ancak ilk defa farkı bir canlı gören kurbağalar ondan korkar ve onu istemezler az ötede bir kertenkele görür ve onunla konuşmaya başlar. Kertenkele onun farklı biri akıllı olduğun anlar ve ana pelikanın torbasına düşerse ne nasıl eğer ölmemesi için torbayı delecek bir kama verir. Küçük Kara Balık etrafı gördükçe merakı düşünceleri dahada artar, gördüklerini sorgulamaya fikirler üretmeye başlar.

Küçük Kara Balık Özeti

Biraz daha ilerledikten sonra bir balık sürüsü görür. Onlarla ırmağa gitmek istediğini söyler. Ancak tüm balıklar ırmaktan bulunan pelikandan korkmaktadır. Bazıları ile konuştuktan sonra bir kaçı ile yola koyulur. Biraz ilerledikten sonra pelikanın torbasına düşer küçük kara balık ve yanındaki balıklar, tüm balıklar onu suçlar ve pelikandan onları bırakması için yalvarırlar. Pelikan ise onlara alaycı kara balığı öldürürlerse onları serbest bırakacağını söyler. Küçük kara balık ölü numarası yapar ve kertenkelenin ona verdiği kama ile pelikanın torbasını deler ve oradan kaçar.

Diğer Kitapları Okumak için Tıklayınız

Kitap Satın Almak için Tıklayınız

You may also like
kızıl ile kara özeti
Kızıl ile Kara Özeti – Stendhal
ataleti yenmek kitap özeti
Ataleti Yenmek Kitap Özeti – Mümin Sekman
Osmancık Kitap Özeti- Tarık Buğra
ZULÜM DAĞLARI AŞAR ÖZETİ – Rahmi ÖZEN

Leave a Reply