Home > Roman > Benim Adım Kırmızı I Roman Özeti

Benim Adım Kırmızı I Roman Özeti

Benim Adım Kırmızı romanı Orhan Pamuk tarafından yazılmış ve İmpac Dublin tarafından en iyi roman ödülünü almıştır.

ROMAN: BENİM ADIM KIRMIZI

YAZAR: ORHAN PAMUK

BENİM ADIM KIRMIZI

TÜRÜ: Sosyal-Cinayet

ÖNEMİ: Impac Dublin En iyi Roman ödülü’nü almış olan roman özellikle tuhaf anlatıcılara, fantastik unsurlara yer verilmesi açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Nakkaşlar üzerinden sanatta üslup, özgünlük, Doğu ve Batı’nın bireyselliğe bakışı gibi konuların işlendiği, gerçek dışı anlatıcılarla mizahi unsurların birleştiği bir polisiye hikâyedir.

ŞAHIS KADROSU:

Kara: Romanın merkezindeki kişidir. Kendisi hem nakkaş hem âşık olarak resmedilmiştir. Orhan Pamuk Kara için “üç boyutlu kahramanım” demiştir. Romandaki cinayeti çözmeye çalışır ve yarım kalan kitabı bitirmek ister.

Şeküre: Kara’nın karısıdır. Eski eşinin uzun süre dönmemesi üzerine onu beklemez, nikâhının düştüğünü kadıdan öğrendiği için Kara ile evlenir. Eski eşinden çocukları da vardır. Romanın en canlı kişisidir. Etken bir kadındır, olayları yönlendirme gücü vardır, öldürülen Enişte’nin kızıdır.

Hasan: Kara’nın Şeküre’ye kavuşmasına engel olarak görülen şahıstır. Şeküre’nin kayınbiraderidir. Romanın kötü adamıdır.

Enişte Efendi: Varlıklı, itibarlı bir kişidir. Batılı sanat anlayışını bilen ve savunan yenilikçi bir nakkaştır.

Zeytin: Romandaki katildir. Kendisi de bir nakkaştır. Hem Zarif hem de Enişte’yi öldürür. Romanın sonunda kendisi de öldürülür.

ÖZET:

Romanda Frenk usullerine göre resimletmek istediği kitabın tezhipçisi Zarif Efendi öldürülür. Enişte Efendi ise Kara’yı çağırtır. Başnakkaş’ın karşı çıktığı bu kitabın hazırlanması için nakkaşhanedeki nakkaşlar gizli gizli Enişte adına çalışırlar. Kitaba karşı çıkılmasının nedeni ise şeytan işi olarak görülmesidir. Enişte’nin kızı Şeküre ile Kara’nın da ilişkisi vardır. Şeküre Kara’ya kitabı bitirmesini şart koşar, bitirirse onunla evlenecektir.

Zarif Efendi’nin katili Enişte’yi de öldürür. Kızı Şeküre ise uzun yıllardır gittiği yerden dönmeyen kocasından ayrılmak için Kadı’dan boş sayılması için kâğıt alır ve Kara ile evlenir. Bu süreçten sonra Kara’nın katili bulma macerası başlar. Sıra dışı olaylarla romanın kurgusu oluşturulur. Nefes kesen bir iz sürme vardır. Leylek, Zeytin ve Kelebek adlı nakkaşlarla ilişkiler, Hasan’ın yaşadıkları romanın büyük bir bölümünü oluşturur. Olayların iç yüzünü bilen Zeytin romanın sonunda katil olduğunu itiraf eder. Nakkaşhanede Zeytin de öldürülür.

You may also like
Andersen Masalları Özetleri
Andersen Masalları Özetleri
kızıl ile kara özeti
Kızıl ile Kara Özeti – Stendhal
Osmancık Kitap Özeti- Tarık Buğra
ZULÜM DAĞLARI AŞAR ÖZETİ – Rahmi ÖZEN

2 Responses

Leave a Reply